Adım Atmayı Öğren

10 ay ago Sümeyra Gamze 2

Başarı, başarısızlıktan başarısızlığa hevesini kaybetmeden yürüyebilmektir. Onca reddedilmeye, onca olumsuz tepkiye rağmen devam edebiliyorsan, adım atmaktan korkmuyorsun demektir. Kendine yeni fırsatlar yaratıyor, hayallerin için koşturuyorsun. Belki aylarca, belkide yıllarca yeni şeyler öğreniyorsun gerçekleştirmek istediğin hayaline yönelik. Eksiklerini öğreniyorsun ve cesaretlisin. Ama adım atamıyorsun. Çünkü sen adım atmayı daha öğrenememişsin.

Belkide adım atmaktan korktuğun için diye değil, adım atmayı bilmediğin için başarıya ulaşamamışsındır?

Adım atmayı bilmiyorsun. Yani sen ne yaparak başlayacağını bilmiyorsun. İlk adımın ne olmalı değerli okuyucu? Birçok şey öğrendin. Ama bunları kafanda tutmaktan vazgeç. Artık bir yerden başla. Kendini hazır hissettiğinde, akıllıca çalış. Yapacağın her işte,  bu beni hayallerime ulaştıracak mı? sorusunu kendine sor. Birikimlerini kafanın içinden çıkar, kağıtlara dök. Gözünün önünde dursun ve harekete geç.

İlk adımının ne olduğunu öğrendiğinde ve harekete geçmeye başladığında emin ol her şey çorap söküğü gibi belirecek kafanda. Ama hayal etmekle kalmayı tercih edersen, sen bilirsin. Ama hayalini gerçekleştirmek için çalışırsan başarılı olursun. Her başarı hikayesi, bir hayal ile başlar. Sadece hayal ederek hedefine ulaşamazsın, benim bildiğim en garanti yol ”harekete geçmek”.

Adımlarını öğren, uygula ve adım atmaktan korkma.

Harekete geç. Çünkü hayat, olduğu gibidir. Olması gerektiği gibi değil.