Neden Projelere Katılmalıyım?

8 ay ago Sümeyra Gamze 0

Kişisel gelişimin en önemli faktörlerden birisi bence sosyalleşmek. Sosyalleşmek gerçekten bireyleri kişiye dönüştürüyor, olgunlaştırıyor. Türkiye’de kendisi için yapılan projelerden haberi olmayan çok genç var. Haberi olanların da genellikle bahanesi var. Oysaki bu projeler bizi topluma katmak, ufkumuzu aydınlatmak, yeni insanlar ve yeni kültürler ile tanışmak, cesaretimizi ve öz güvenimizi arttırmak için yapılıyor. O zaman bize sunulan fırsatlardan neden yararlanmayalım ki? Kendi tecrübelerimden yola çıkarak anlatmak istiyorum;

Artık daha cesaretliyim!

Ebeveynlerimiz kendi şehrimizde bile bir yerden bir yere gitmemizi istemezken; bu tecrübeleri yaşamış gençler, tek başına başka bir şehre veya başka bir ülkeye gidebiliyor. İlk defa uçak tecrübesi edinebiliyorsunuz. Kendi kendinize gittiğiniz şehri gezebiliyorsunuz. Belki de bu projeler, sizlere ilkleri yaşatıyor!

Kendime güvenim arttı. Artık düşüncelerimin arkasında durabiliyorum!

Katıldığınız etkinlikte düşüncelerinizi savunabilir hale geliyorsunuz. Cümle kurabiliyorsunuz, toplumsal sorunları kendinize dert edinebiliyorsunuz. Belkide topluma bir faydanız dokunuyor. Başkalarının düşüncelerine saygı duymayı öğreniyor, fikir üretmeye çalışıyorsunuz. Emin olun, fark ettiğiniz veya gözlemlediğiniz bir şey bile ülkemiz için çok önemli.

Artık daha kolay arkadaş edinebiliyorum!

Gittiğiniz şehirde metroda iken bile arkadaşınızı bulabilir hale geliyorsunuz. Örneğin ben benimle aynı yola giden, elinde GPS ile hareket eden insanlar ile aynı yere gittiğimizi biliyorum. Sizde mi …. ‘yı arıyorsunuz? diye sorduğumda, genellikle yol arkadaşımı bulmuş oluyorum.

Hep beraber muhabbet eden bir grubun yanına gidip, aranıza katılabilir miyim? diyebiliyorum. Yeni insanlar ile tanışıyorum. Onlarla beraber geziyorum, eğleniyorum. Bir sürü anı biriktiriyorum, her insandan bir şeyler öğreniyorum.

Artık her ilde bir evim var!

Konya’da bir evim var! Ankara’da bir evim var! Daha ne olsun? Başka şehirlere gittiğim de beni misafir edecek birçok arkadaşım oluyor. Arkadaşımın şehrine gittiğimde onu tekrar görebiliyorum.

Artık daha kolay mikrofon tutabiliyorum!

Kendimden bahsederken heyecanlanmıyor, daha kolay mikrofon tutabiliyorum. Sahneye çıktığımda cümle kurabiliyorum. Kendimi dinletebiliyor, başarılı sunumlar yapabiliyorum. Böylelikle hem kendime olan özgüvenim artıyor, hemde yeni tecrübeler edinmiş oluyorum.

Ve en önemlisi, hayata daha güzel gözlerle bakabiliyorum!