Nereden Başlamalıyım?

10 ay ago Sümeyra Gamze 3

İçindeki Girişimciyi Ortaya Çıkar!

1) Sana ilham verecek insanlar ile tanış.

Başarılı insanlara hep özeniyorsun ama nereden başlayacağını bilmiyorsun. Belki de bir girişimci ile tanışma fırsatını yaratmalısın kendine. Girişimci insanlar lider ruhludur. Onlar önde giden değil, arkadakilerine yol gösterendir. Kendi yolunu kendin çizeceksin elbet ama senin geçeceğin yollarda insanlar ne engeller ile karşılaşmış veya ne yapmış bunları öğrenmen, işini kolaylaştıracaktır.

O girişimci ile tanıştığında ona şunları sor.

  • Sen bu işe başlarken yol haritanı nasıl çizdin?
  • Ne gibi engeller ile karşılaştın?
  • Engeller karşısında nasıl durdun?
  • Psikolojik savaşını nasıl yendin?

2) Kendini tanı ve yapmak istediğin işin planını kurgula.

Bu soruların cevabını aldıktan ve kendi kendine analiz ettikten sonra kendine şu soruyu sor. Ben ne yapmak istiyorum? Belki kitap yazmak istiyorsundur, belki yeni bir teknolojik alet geliştirmek istiyorsundur, belki de fotoğrafçı olmak istiyorsundur.

Ne yapmak istediğine karar verdikten sonra ise, araştırma yap. Araştırma yaparken kendine şu soruyu sor. Ben ne yaparak başlamalıyım? Yani kitabımın olay örgüsünün planını mı yapmalıyım? Proje dosyası mı hazırlamalıyım, yoksa photoshop mu öğrenmeliyim?

3) Defter tut.

Emin ol bir yerden başladıktan sonra gerisi gelecek. Başladıktan sonra internette her araştırdığın konuyu kafa defterine not et. Bunun faydasını göreceksin, bende bir defter tutmaya ihtiyacım yok, her şey bilgisayarımda yazıyor diyordum. Fakat defter tuttuktan sonra daha sistematik çalıştığımı farkettim. Deftere yazdıklarımı okudukça aklıma yeni fikirler veya yeni araştırmam gereken konular geliyordu. Böylelikle eksiklerimi daha kolay görebiliyordum.

4) Sana güvenen biri var!

Tüm bunları yaparken birde geçmen gereken psikolojik bir savaş var. Sevdiğin insanların hiçbirini yanında göremeyebilirsin. İnsanlar böyledir destek değil, köstek olurlar. Genellikle çıldırdığını düşünürler, o büyük düşünürler (!). Evet yorulacaksın fakat geri dönersen kaybedersin. Unutma hiçbir zafer kolay kazanılmaz ve sana güvenen birinin olmadığını düşünme, bu yazıyı yazan kişi sana çok güveniyor.

5) Yeni İnsanlar İle Tanış!

Gel gelelim ki çizdiğin harita üzerinde yürüdün. Bir çok araştırma yaptın ve artık sona geldiğini düşünüyorsun. Şimdi ne olacak? Çaresizliğe kapılma, yeni insanlar ile tanış. Projene yardım edecek insanlar olsun bunlar. Hem projen hemde kariyer planın için yeni insanlar ile tanışman işlerini kolaylaştıracaktır.

6) Kendini ispatla!

Projenin özgünlüğüne onları inandır, kısacası kendini ispatla. Bir çok mail at, insanlara bir şey yaptığını söyle. Ama bunu yaparken dediğim gibi kendini kanıtla. Kesinlikle onlara portfolyonu gönder. Sana yardım edecek kişi veya kuruluşlara ne verebileceğini ve onlardan ne isteyeceğini açıkça belirt. Eğer kendini inandırırsan başarılı olursun. Yüzyüze görüşmelerde ise sanki milyoner birisiymişsin gibi kendine güven. Şık giyin ve gülümse!

7) Geri dönüşleri analiz et ve kendine ders çıkar.
Geri dönüşler olumsuz ise nedenini sor ve analiz et. Demekki bir yerde eksiksin veya bir yerde hata yapmış olmalısın. Analizlerinden ders çıkar ve yeniden plan yap. Planların seni doğru yola götürecek, kendine inan. Emin ol başarının vereceği o tarifsiz his, her şeye değer.

 

Ve sen değerli okuyucu, sana güvendiğimi unutma.